Další klenot Koruny Světa

Nejvyšší vrchol Austrálie. A nejnižší z Koruny Planety. Je jasný, že nejde o žádný horolezecký problém a za krásného počasí jde v podstatě o pohodovou vycházku. Ale to na horách není pořád. A tak i náš výstup jsme museli nakonec o několik dnů odložit. Původně jsme se na Kosciuzsko chystali v neděli ihned po závodě v Canberra. Měli jsme na vrcholu sraz s „Žankem“ Rusňákem, Čechem žijícím v Sydney, který tam vylezl už večer a spal v sedle. Mlha, sněžení a vichřice ho tam ale uvěznila na dva dny a dolů se mu podařilo sestoupit až v pondělí odpoledne. Takže jsme měli čerstvý report o prožitém pekle.
Už několikrát jsem psal, že chlad a zima, která v Austrálii panuje, nás zaskočila. Jediný dlouhý kalhoty High Point, který jsem měl na výstup, jsou opravdu málo a už jsem nakoupil džíny, tepláky, mikinu… V domech se tady v podstatě netopí a tak ráno vstáváte do podobných teplot v domě, jako jsou venku. A v Canberra třeba i sněžilo! Ještě že se závod jel v sobotu a ne v neděli!
V pondělí jsme se s Olgou přesunuli k jezeru Jindabyne a proklepali se nocí k mrazivému ránu v mobilním domku v campu. Skoro všechno teplé oblečení šlo na tělo. Možná symbolicky místo thermoprádla jsem musel do australských tepláků. Craft už nemá zájem o spolupráci, a tak budu na Antarktidu hledat novou značku. Po včasné snídani jsme se přesunuli po Alpine Way do zimního střediska Thredbo. Původně jsme sice plánovali světovou bombu- prvovýstup alpským stylem diretisimou přímo pod lanovkou, ale nakonec jsme změnili plány a na horní stanoviště se svezli čtyřsedačkou. Díky logistické přípravě jsem netušil, kde hora je, a tak jsme po nasazení sněžnic vyrazili na hřeben přímo za nosem. Rozhlídnout se a vytipovat nejvyšší vrchol. Naštěstí se nám nepodařil stejný omyl jako objevitelům a trefili jsme ten správný na poprvé. Místy hluboký navátý sníh, místy vymeteno vichřicí na led. Ale žádné technické lezení, trhliny, laviny jako v Himálaji. 29.8. 2017 okolo jedné jsme tedy s Olgou stáli na vrcholu u kamenné mohyly značící nejvyšší vrchol kontinentu Austrálie. Další klenot do Koruny Světa. V prosinci je na řadě cesta na Antarktidu.
A pro mě končí „pohoda“ lezení a čeká „inferno“ Crocodile Trophy…

Komentáře


Obrázek uživatele Tom
Jojojo! Veliká gratulace.....Vám:-) A už valte dolů......... mažte řetězy, lanka.... ale hlavně, víš co viď:-).... furt šlap! a užívejte...
Obrázek uživatele Tom
Tom

Obrázek uživatele Eva Vrbková
Ahoj Radku, super, moc gratuluji k úspěšnému výstupu na nejvyšší vrchol Austrálie a dosažení dalšího klenotu do Koruny Světa:-) Teď Tě čeká to horší Crocodile Trophy, ale ty to dáááš:-) Mějte se a užívejte. Zdravím
Obrázek uživatele Eva Vrbková
Eva Vrbková

GENERÁLNÍ PARTNER

Staňte se generálním partnerem
projektu Koruna světa!

Více informací na telefonu +420 602 537 277 nebo email adrese

HLAVNÍ PARTNEŘI
PARTNEŘI
MATERIÁLEM POMOHLI
PODPORUJI
Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook