Koruna Světa

Koruna světa je aktuální projekt Radka Jaroše, jehož cílem je postupně stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa. Projekt je logickým pokračováním Radkovy horolezecké kariéry během níž dokázal jako první čech a teprve patnáctý na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje.

Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

Pro rok 2017 je v plánu expedice na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Podobně jako u ostatních expedic Koruny Světa platí, že cílem není pouze dosažení vrcholu. A tak je expedice na nejvyšší vrchol Austrálie spojena s aktivní účastí na legendárním MTB závodě Crocodile Trophy. Na prosinec 2017 je naplánovaná expedice Antarktida – Mount Vinson, nejvyšší vrchol kontinentu věčného ledu. Možná i s dosažením jižního pólu, který je relativně nedaleko. K dosažení Koruny světa by pak zbývaly „už jen“ Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie, Kilimanjaro – nejvyšší hora Afriky a Aconcagua – nejvyšší hora Jižní Ameriky.

AKTUÁLNÍ EXPEDICE

Mount Kosciuszko / Austrálie 2017

NEJVYŠŠÍ HORA AUSTRÁLIE
A EXTRÉMNÍ CYKLISTICKÝ ZÁVOD CROCODILE TROPHY

Mount Kosciuszko je nejvyšší horou pevninské části australského kontinentu. Jako nejvyšší hora kontinentu patří, podle původní definice Richarda Basse, do horolezeckého projektu Koruna planety. Leží ve Sněžných horách ve státě Nový Jižní Wales u hranice s Victorií. Hora je součástí národního parku Kosciuszko a je vysoká 2 228 metrů.
Jméno dal hoře objevitel a geolog Paul Edmund Strzelecki jako poctu polskému národnímu hrdinovi, generálu Tadeuszi Kościuszkovi. Strzeleckého výstup proběhl v roce 1840 v rámci geologického a mineralogického výzkumu. V roce 1892, dlouho poté co byl vrchol ustanoven nejvyšší horou Austrálie, odhalila měření, že sousední vrchol Mount Townsend je o 19 metrů vyšší. Australané problém nejvyšší hory vyřešili tak, že jména těchto dvou hor prohodili a nejvyšší horou pevniny tak nadále zůstal Mount Kosciuszko.
Domorodí obyvatelé Austrálie po tisíce let navštěvovali tyto vrcholy vždy v letním období v době migrace můr bogong, které se zde shromažďují a v minulosti byly hlavním sezónním zdrojem potravy v této oblasti. Jednotlivé kmeny a rodiny spolu při těchto setkáních obchodovali a prováděli kulturní a duchovní obřady.

Copyright © 2016 Radek Jaroš . Design by Pavel Blažek
| Instagram | Facebook